Priatelia na celý život: Produkty na mieru od mačiatka po staršiu mačku

Zdravé mačky sa dožívajú v priemere 15 až 19 rokov. To je dlhý čas plný šťastných chvíľ. Samozrejme, život mačky so sebou prináša aj určité výzvy. V každej fáze života má vaša mačka veľmi odlišné potreby.

Čím viac budete vedieť o jednotlivých fázach mačacieho života a želaniach vašej mačky, tým ľahšie pre vás bude ponúknuť vášmu zvieratku šťastný a zdravý život. zoohit vás sprevádza všetkými fázami mačacieho života pomocou odborných rád a informácií.

Mačiatko
Dospelá mačka
Staršia mačka
Fázy života psa

Napínavé týždne pre mačky a ich majiteľov: fáza mačiatka

Fáza mačiatka

K zdravému rastu mačiatka patrí aj zdravá strava po období dojčenia. Aby bol prechod z materského mlieka na potravu mierny, dostávajú mačiatka veľa malých jedál, kým od siedmeho mesiaca dostanú dve hlavné jedlá plus niekoľko malých jedál.

Výživové požiadavky závisia od plemena, veku a temperamentu vášho mačiatka. Aby si mačka nezvykla len na jeden druh krmiva, ponúknite jej rôzne druhy mokrého a suchého krmiva.

  • Krmivo
  • Základná výbava
  • Výchova a tréning
  • Hračky a aktivity
  • Starostlivosť a zdravie

Vývoj: 6 fáz - od mačiatka po mačku

Telo mačky prechádza v prvom roku života týmito vývojovými fázami:

  1. fáza: Mačiatko otvorí oči, ale stále potrebuje matkinu blízkosť.
  2. fáza: Prvé týždne sú charakteristické spánkom, rastom a vývojom mliečnych zubov.
  3. fáza: Po jednom mesiaci začínajú mačiatka chodiť a prijímať pevnú stravu.
  4. fáza: Do šiesteho mesiaca mačky neustále rastú a prechádzajú výmenou zubov.
  5. fáza: Mačky pohlavne dospievajú približne po siedmich mesiacoch, kocúri o niečo neskôr.
  6. fáza: Približne po jednom roku je rast ukončený a vaša mačka je dospelá.

Charakter: v prvom roku sa mačiatka učia na celý život

Okrem fyzických zmien prechádzajú mačiatka v prvom roku života veľkými zmenami aj z hľadiska povahy. Od svojej matky a spolu so svojimi súrodencami sa mačiatka učia dôležitým základom, ako je starostlivosť a lov. Po nasťahovaní mačiatok prevezmete zvyšok socializácie vy.

Aby sa mačiatka mohli zabývať a v pokoji si zvyknúť na rôzne každodenné situácie, ponúknite vášmu novému prírastku možnosť stiahnuť sa a prejavte veľa trpezlivosti. Mimochodom, aj staršie mačky sa môžu socializovať týmto spôsobom. 

Výchova: tipy pre pokojné spolužitie

Mačiatka majú na svoj nový domov veľké nároky. Okrem miesta, kam sa môžu uchýliť, potrebujú mačiatka aspoň toto základné vybavenie:

Domácnosť bezpečná pre mačky by mala byť od začiatku bez nebezpečenstiev, ako sú napríklad jedovaté rastliny alebo okná bez ochranných zariadení proti vyklopeniu. Čo by v mačacej domácnosti nemalo chýbať, je rozhodne trpezlivosť a porozumenie.

Pri tréningu mačiatka na mačaciu toaletu alebo pri vymedzovaní hraníc je  najdôležitejšou zásadou výcviku mačiatka viac chvály a menej karhania, aj keď je to v období mačacej puberty obzvlášť ťažké. Okrem výchovy, ktorú uľahčuje napríklad klikerový tréning, by sa nemala zanedbávať ani hra.

Chov a starostlivosť o dospelé mačky

Fáza dospelej mačky

Dospelá mačka potrebuje približne 300 gramov mokrého krmiva denne. Toto približné odporúčanie však musíte individuálne prispôsobiť veku, hmotnosti a úrovni aktivity Vašej mačky. Napríklad mačky žijúce vonku často potrebujú viac energie ako mačky žijúce doma.

Vďaka tipom v našom zoohit magazíne môžete ľahko určiť správne množstvo krmiva pre Vašu mačku. Ak je Vaša mačka kastrovaná, platia osobitné pravidlá. Krmivo pre kastrované mačky musí ponúkať veľa vitamínov a živín bez toho, aby obsahovalo príliš veľa kalórií. 

  • Krmivo
  • Základná výbava
  • Výchova a tréning
  • Hračky a aktivity
  • Starostlivosť a zdravie

Chov a starostlivosť o dospelé mačky

Ako udržať dospelú mačku v dobrej kondícii

Chcete si užiť čas so svojou mačkou čo najdlhšie? Dostatok telesnej a duševnej aktivity, láskyplná starostlivosť a správne kŕmenie sú základom dlhého a šťastného života mačky.

Medzi prvým a siedmym rokom života sú mačky na vrchole svojho života. Využite túto fázu na objavovanie rôznych mačacích športov. Potom si oddýchnite pri spoločnom rituáli starostlivosti, aby ste upevnili puto so svojím domácim miláčikom.

Správny chov a výcvik dospelých mačiek

Ak k Vám Vaša mačka prišla už ako mačiatko, nie sú potrebné žiadne zásadné zmeny pri chove a výchove dospelej mačky. Zvyčajne zvieratá aj tak nemajú rady zmeny.

Ak sa však blíži veľký prevrat, napríklad sťahovanie, alebo ak musíte náhle preškoliť mačku žijúcu vonku na interiérovú mačku, zvládnite tieto výzvy ako zvyčajne s trpezlivosťou a pochopením.

Vytvorte si profil vášho zvieratka

Mačky v staršom veku: tipy pre pohodový dôchodok

Fáza staršej mačky

Po plnohodnotnom mačacom živote plnom maznania a výbehov po okolí alebo po byte sa mačky stávajú pohodlnejšími. Niekoľkými zmenami môžete svojej mačke dopriať pohodový dôchodok.

  • Krmivo
  • Základná výbava
  • Výchova a tréning
  • Hračky a aktivity
  • Starostlivosť a zdravie

Kedy sa mačka považuje za "staršiu"?

S pribúdajúcim vekom mačiek sú domáce mačky pokojnejšie a predlžujú sa ich spánkové fázy. Vo veku desiatich rokov sa na vzhľade a zdraví mačky začína prejavovať čas.

Hneď ako sa objavia prvé príznaky veku, je čas prispôsobiť každodenný život osobitným požiadavkám starších mačiek. 

Fyzické a mentálne zmeny u starších domácich zvierat

Takto spoznáte, že vaša mačka starne:

  • Prvé zmeny srsti v podobe sivých vlasov sú viditeľné. 
  • Srsť je matnejšia a ľahšie sa zamotáva - starostlivosť o ňu nie je s vekom jednoduchšia.
  • Držanie tela už nie je také ladné ako u mladšej mačky.
  • Zmena správania pri jedení a pití.
  • Zhoršuje sa pamäť a zmyslové orgány. Preto staršie mačky niekedy zabúdajú, že sú vycvičené v dome, alebo chodia zmätené.

Kĺby a myseľ vašej mačky tiež starnú. Ak sa artritída, artróza alebo demencia odhalia včas, príznaky sa často dajú dobre zmierniť. Ak vaša mačka nemá žiadne príznaky, udržujte ju vo fyzickej a psychickej kondícii aby ste tak predchádzali rôznym príznakom starnutia.

Zdravé kŕmenie mačiek na dôchodku

Kvalitné krmivo pre staršie mačky pomáha udržať vášho domáceho miláčika zdravého a aktívneho po dlhý čas.

Krmivo vhodné pre mačky-seniorov splňuje nasledujúce:

  • Ľahko sa žuje
  • Prispôsobené klesajúcim energetickým požiadavkám mačky
  • Vysoká kvalita
  • Ľahko stráviteľné
  • Bez nedefinovaných zložiek

Chronicky choré mačky potrebujú špeciálny kŕmny plán, ktorý s vami zostaví váš veterinár.

Ako úspešne chovať staršie mačky

Mačky na dôchodku potrebujú predovšetkým jednu vec: porozumenie. Nové výstrelky alebo nežiaduce škvrny od moču na parketách sú jednoducho súčasťou života so staršou mačkou.

Ponúknite svojej starnúcej mačke koterec s nízkym vchodom, malú lezeckú pomôcku pred pohovkou, teplé plyšové brlohy, tiché útočisko a vyvýšenú misku na jedlo - vaša mačka pocíti, ako veľmi ju máte radi, a môže si v pokoji užívať svoj dôchodok.

Tigerino